Singapore F1: Vettel câştigă, Ricciardo şi Raikkonen completează podiumul

,
1.41K 0

Sebastian Vettel reușește să devină primul pilot non-Mercedes care obține pole-ul în acest sezon și în cele din urmă învinge, reaprinzând speranța în inimile fanilor Ferrari. Ricciardo îl urmează pe podium și bifează cel mai bun rezultat al anului, în vreme ce Raikkonen inchieie pe 3.

Vettel ia un start perfect și reușește să pună 3 secunde între el și Ricciardo încă din primul tur, arătându-și intenția de a controla cursa de la început. Lucrurile aveau să se complice însă odată cu apartia a 3 perioade de safety car, dintre care una virtuală. Cea mai interesantă perioadă de neutralizare a aparut în momentul intrării unui fan pe circuit, iar primul care l-a observat a fost chiar Vettel.

Ieșirile mașinii de siguranță au marcat și intrarea piloților la boxe, lăsând la o parte diferitele strategii puse la cale de echipe. în cele din urmă, după o perioadă în care a părut că poate fi prins din urmă de Ricciardo, Vettel și-a impus ritmul și a obținut victoria cu numărul 42,fiind pe locul 3 în topul all-time al câştigătorilor de grand prix-uri.

1000

Hamilton se afla pe poziția a patra în momentul în care a pierdut puterea și s-a văzut nevoit să abandoneze. Retragerea britanicului a redus diferența dintre el și Rosberg la 41 de puncte, în vreme ce Vettel s-a apropiat la numai 8 puncte de Nico. Vice-campionul de anul trecut a terminat de abia pe 4, la peste 14 secunde în urma liderului și nu a reușit să profite de abandonul colegului său.

Bottas încheie pe 5, la capătul unei curse în care s-a plâns de problemele ale cutiei de viteze, în vreme ce Kvyat se clasează pe 6. Rusul a oprit la boxe exact înaintea unei perioade de neutralizare și a ieșit din cărțile unui loc pe podium. Pe 7 a terminat Sergio Perez, după ce a rezistat atacurilor lui Max Verstappen. Cei doi piloți Torro Rosso au făcut o cursă excelentă, după ce s-au văzut retrogradati din cauza unor probleme tehnice. Max nu a reuşit să plece din grilă și a fost aruncat la un tur în urma tuturor, în vreme ce Sainz a pierdut câteva poziții după ce cutia de viteze s-a blocat în neutru.

Nasr obține ultimul punct pus în joc după ce l-a depășit pe Grosjean în ultimele tururi, fiind urmat de colegul său, Marcus Ericsson. Grosjean și Maldonado se clasează pe 12 și 13, iar cei de la Manor încheie clasamentul. Debutantul Alexander Rossi are parte de un start bun în Formula 1 și îl învinge pe Will Stevens, dovedind că își merită locul în această echipă.

Etapa de la Marina Bay a fost presărată de abandonuri, atât de ordin tehnic, cât și din cauza unor acroșaje. Hulkenberg a abandonat după un contact cu Massa, acesta din urmă fiind nevoit să se oprească după o problemă a cutiei de viteze. Pentru Alonso și Button sezonul de coșmar continuă, ambele monoposturi fiind retrase la boxe pe motive tehnice.

Următoarea etapă se va desfășura weekend-ul viitor în Japonia, la Suzuka.