F1

Belgia F1 calificări: Hamilton se impune categoric şi atinge recordul de 6 pole-uri consecutive

,
1.4K 0

Nimeni nu a părut să îi poată pune britanicului probleme astăzi, acesta afișând o formă demnă de un campion mondial. Rosberg se încadrează în rutina obișnuită și termină pe doi, în vreme ce Bottas încheie podiumul.

Din cele 11 curse ale sezonului, numai una nu l-a avut pe Hamilton pe prima poziție a grilei, iar lucrurile nu au părut a se schimba la Spa, în ciuda eforturilor susținute ale lui Rosberg. Germanul a fost mai rapid în Q2, dar în fază finală a calificărilor a cedat dezamăgitor, clasându-se la aproape jumătate de secundă de Hamilton. După cele zece pole-uri obținute, Hamilton este deja câștigătorul trofeului FIA pole trophy și ia o opțiune importantă în vederea cursei de mâine.

În mod surprinzător, locul 3 nu este adjudecat de un Ferrari, ci de Williams-ul lui Bottas. Acesta a terminat la peste o secundă de Hamilton, dar în aceeași zecime cu Grosjean și Perez, ocupanții locurilor 4 și 5. Ricciardo îi urmează, fiind cel mai bine clasat pilot propulsat de Renault. Felipe Massa nu reușește să egaleze performanțele colegului său și se clasează pe 7, în fața lui Maldonado.

Vettel încheie pe 9, la capătul unei zile de coșmar pentru Ferrari. Germanul nu a avut resursele necesare pentru un timp mai bun, în vreme ce Raikkonen nu a putut stabili un timp în Q2 și trebuie să se mulțumească cu locul 14. Motorul monopostului său s-a oprit din cauza lipsei presiunii de ulei și finlandezul a trebuit să renunţe.

Topul 10 este încheiat de Carlos Sainz, la peste 2 secunde și jumătate de lider, fiind urmat în clasament de Hulkenberg. În mod surpinzator, Kvyat nu a reușit să treacă de Q2 și s-a clasat pe 12, în față lui Marcus Ericsson.

Victimele primei părți a calificărilor au fost Felipe Nasr, perechile McLaren-Honda și Marussia, dar și Max Verstappen. Olandezul a pierdut o parte din puterea motorului său exact înainte de un tur rapid și se vede nevoit să plece mâine de pe 18.

Cursa va acea loc mâine, începând cu ora 15.